Jednym z głównych nurtów badawczych ZOR jest rozwijanie metodologii spektroskopowej diagnozy chorób cywilizacyjnych (miażdżycy, cukrzycy, nadciśnienia, przerzutowości nowotworowej (Rys. 1), stłuszczenia wątroby, niewydolności serca i stenozy aortalnej), poszukiwanie spektroskopowych markerów zmian chemicznych i badanie leków o działaniu protekcyjnym na układ krwionośny.
Innym ważnym tematem badawczym jest badanie mechanizmów procesów komórkowych w układach in vitro i in vivo, np. badania odpowiedzi komórek na czynniki zapalne (Rys. 2), stres oksydacyjny, badania oddziaływania komórek z chemioterapeutykami, wychwytu związków przez komórki i procesów tworzenia kropli lipidowych.
ZOR prowadzi też badania nad wieloparametrowym obrazowaniem tkanek i komórek układami o supramolekularnej chiralności i zjawiskami indukcji chiralności, projektowaniem nanoczujników SERS do detekcji markerów chorób cywilizacyjnych, identyfikacją spektroskopową produktów degradacji warstw malarskich dzieł sztuki, badaniami dystrybucji i polimorfizmu substancji czynnych leków, analizą minerałów i meteorytów.
Zespół prowadzi badania w ramach dwudziestu pięciu projektów naukowych, w tym projektu MSCA-ITN-ETN w ramach programu Horizon 2020, projektach NCN i NCBiR i MNiSW. Dorobek publikacyjny ZOR od czasu jego powstania (2009) wynosi około 200 prac naukowych w czasopismach naukowych i rozdziałów w książkach. Zespół uczestniczy też w krajowych i międzynarodowych sieciach naukowych np. PTChem, CLIRSPEC i akcji COST Raman4Clinics.
Zespół Obrazowania Ramanowskiego wykonuje również pomiary zlecone (więcej pod adresem: m.baranska@uj.edu.pl).
CLIRSPEC - the International Society for Clinical Spectroscopy (https://clirspec.org/), którego dyrektorem jest Małgosia, jest platformą dla grup badawczych i organizacji do promowania działan na rzecz przeniesienia badań spektroskopowych do klinik, co będzie z korzyscią dla pacjentów, poprawi możliwości diagnostyczne i terapeutyczne.